How to Kill a Dog er tilbage, og Emma Sehested Høeg og Jennifer Vedsted Christiansen undersøger hvad der er tilbage, når vi siger FARVEL TIL MADONNA.
Historien og kulturen har infiltreret vores sjæleliv og givet os falske forestillinger om det perfekte liv, som vi halsende jagter. Men det er svært at finde vej til lykken i en verden, der byder på uendelige muligheder.
Den djævelske forfører kigger frem bag den rene Madonna, tvivlen og følelserne banker på og mudrer drømmen, for det er umuligt at gøre det rigtige, når man har en lyst og en krop, der ikke lader sig kontrollere.
Det kan næsten føles som et mareridt, når livet ikke lever op til forventningerne, ikke lever op til det eventyr om voksenlivet, du er blevet fortalt og har fortalt dig selv. Vi længes alle efter at blive fri: i en musikalsk seance bryder vi sammen ud af drømmens selvoptagede kvælertag og giver plads til tvivlen og de svære følelser. Vi omskriver historien og skaber en ny begyndelse.
FARVEL TIL MADONNA afslutter trilogien om det oprørske hundyr, der blottede sin skam i VELKOMMEN TIL PANDORA og problematiserede den unge kvinde som valuta i en kapitalistisk og mandsdomineret verden i LOLITA FOR ALTID.
How to kill a dog x Teater Republique
Teater Republique er stolte af at have præsenteret duoens to første forestillinger og have etableret et strategisk partnerskab med dem, som rækker langt ind i fremtiden. Kunstnerduoen passer smukt ind i Teater Republiques erklærede ambition om at vise foruroligende, kunstnerisk ambitiøse værker, der undersøger hvad teaterformen kan i en samtidskunstnerisk kontekst. Helt uden at skele til, hvordan man plejer, burde og kunne lave teater.
Mørk humor • Provokerende • Vold • Psykologisk
PROGRAM
Forestillingsprogrammet er udgivet som digitalt program, – og er ganske gratis.
Læs programmet HER
Fik du ikke en billet? Hold øje her på siden – du kan være heldig, der bliver frigivet enkelte pladser på dagen. Det er desværre ikke muligt at komme på en venteliste.
Sprudlende Emma Sehested Høeg er fuldstændig forrygende, sådan som hun drastisk sætter sit kæmpe talent, sin krop, sin skamløse charme, sit selvironiske overskud, sit vid og sin sårbarhed i spil i denne hæsblæsende rutsjebanetur af ekspressive emotioner og udtryk. Sikke et powerparty.
★★★★★
Berlingske
Dansk teaters nye powerduo afslutter deres succestrilogi med et brag af en fest […] med et eftertrykkeligt punktum for deres gennemhulning af stereotype kvindebilleder med ambitionen om at give hundyret plads på deres særlige How to kill a dog-måde: et orgie af krop, pop, humor og pinligheder garneret med flæser.
Politiken
How to kill a dog er tilbage på Teater Republique i forrygende form med sidste del af deres trilogi om kulturens kvindebilleder […] Selvom makkerparret rammer lige i bullseye på deres generations distancerende ironi, er det helt vidunderlige, at vi kommer ind til roden af ironien: Tvivlen, sårbarheden, usikkerheden. Farvel til Madonna skaber et rum, hvor vi kan være i tvivlen sammen, som frygtløst og nøgent peger ud over teatrets fire vægge.
★★★★★★
iScene
Magen til humoristisk og kunstnerisk overskud skal man lede længe efter. […] Hvis al kvindekunst for tiden havde samme overskud, har den lange, seje kamp ikke været forgæves.
★★★★★
Kulturkupéen
Instruktør
Jennifer Vedsted Christiansen
Komponist, musiker, skuespiller
Emma Sehested Høeg
Musiker, komponist, producer og musikalsk arrangør
Viktor Dahl
Vokalensemblet Vigdis
Anna Hørmann Sørensen, Malaika Naliene Lange, Dorte Pontoppidan, Laura Amalie Lystlund Larsen, Cecilie Schollert Mervild, Julie Konstantinovich Pedersen, Sara Dømler, Esther Sissel Fuglø, Karoline Ramnefjell Oldenburg Dolva, Josefine Verdoner Larsen, Linnea Storgaard, Ida Sofie Weber Strand, Anne Tetens, Tatiana Pil Kruhøffer, Helena Ruiz-Molsgaard, Amanda Ernø-Møller, Liv Kristensen Strandorf, Signe Kristensen Strandorf, Klara Søgaard Jensen, Benedikte Alsing Schuldt, Anne Cathrine Skovlund, Lea Christine Pelvig Poulsen, Veronica Lyneborg Vuust
Dramaturg
Mikkel Flyvholm
Kreativ Producent
Amanda Tilia Hamelle
Scenograf og kostumedesigner
Petruska Miehe-Renard
Lysdesigner
Balder Mark Nørskov
Makeup og hår
Sevina Skogstad
Forestillingsfoto
Sarah Buthmann
Produktionsleder
Svend Martin Holst
Scenemestre
Andrew Mathews og Rasmus Rahbek
Forestillingsleder
Anne Kirstine Pyndt
Rekvisitør
Tobias Eff Johannessen
Regissø
Agnes Olander
Afviklere
Daniel Fogh og Frederik Kyhn
Belysningsmester
Peter Lorichs
Tonemester og lyddesigner
Anders Munch Amdisen
Teatertekniker
Karl Sørensen
Lysassistent
Jens Damsager Hansen
Skræddersalsleder
Kristina Widriksen
Skrædder
Katrine Åbom Andersen
Skrædder
Marlene Klok Mikkelsen
Vedligeholder
Lise Hansen
Praktikant på skræddersalen
Johanne Arndal
Assistent
Sophie Dixen Højland
Administrator How To Kill a Dog
Jonas Schou Hansen
Tak til
Nis Petersen, Sophia Krowicki, Julie Marie Mønsted, Alberte Toldam, Rasmus Yde, Emilie Harrekilde, Frida Rask Wollf, Selma Judith, Rasmus Juncker og Oilly Wallace